Antesor – "Forsaken": KNIHA NÁREKOV
Neuverejnené recenzie 1
(Black metal, Nórsko, 2005)
Autor recenzie: Drothnian

Malé chlapča držiac po svojej lavici božieho anjela a po svojej pravici čiernu smrť.. Ktorým smerom sa vybrať? K svojmu drahému milujúcemu otcovi? Alebo preč od neho, kde nemožno cítiť jeho blízkosť a hrejúce zovretie náručia. Krutá realita, ktorá ma hneď zmrazí na tele, keď si pomyslím, ako elegantne a dôverne Svetlonosič zvádza Božie deti k sebe do otroctva.
Najznámejší obraz nórskej legendy ANTESTOR, preslávenou ako prvá blacková formácia zložená z kresťanov na európskom kontinente. Nepreslávenou osočovaním a vyhrážaním Euronymousa (MAYHEM), ktorý im vyveštil skorý rozklad. Nakoniec skorý rozklad postihol toho chudáka skôr ako ich samotných.. Nech už akokoľvek sa dnes považuje Antestor za slávnu kapelu, od počiatkov nepretržite na vlastnú kožu pociťovali, čo to znamená byť nenávideným pre Krista.Ich kritika by však nebola taká vášnivá, ak by skutočne neboli dobrí. A oni veru sú jedni z najlepších. Nikdy sa nehlásili k "unblack" vlne, ale zato nikdy nemali pochybnosti o svojom presvedčení a nerobili kompromisy ani s jednými ani s druhými. Paradoxne na ich posledných dvoch nahrávkach sa pričinil i sám Hellhamer, čomu sa za dôvod pripisuje osobné priatelstvo z detských čias s Ronnym.
Písať však o ich presvedčení nie je mojou úlohou, to nech si každý posúdi sám. Hudobne sa mi ich posledná tvorba dá porovnávať s DISSECTION či DIMMU BORGIR staršej éry. Faktom však naďalej ostáva, že Antestor a ich hosť Hellhammer vychádzajú zo starej školy nórskeho black metalu. Hudba na mňa pôsobí pritom majestátne a víťazne.. riffy sú agresívne, ale necítim v tom však nič "temného".Hneď v počiatkoch dosky sa vám uštedria tri kruté nemilosrdné rany Rites of Death, Old Times Cruelty a Via Dolorosa, kde si Jan Axel rozcvičil svoje umenie. Trocha však na škodu musím uznať, že počnúc týmito skladbami to však ale ide s kvalitou mierne zkopca. Dielo je hodne atmosferické, čomu nasvedčujú mnoho (až moc) priestoru vyplneného symfonickými soundtrackmi (obzvlášť Raade, Mit Hjerde, Vale of Tears). Doska je preplnená mnohými gitarovými sólami v heavymetalovej rýchlej podobe (As I Die, The Return). Práve Vemodove sóla dávajú tomuto atmosferickému blacku zvláštny dojem, občas si tam dovoluje hrátky, či ozdoby z nejakých pseudoznámych veselých melódií, z čoho som hodne v nemilých rozpakoch.. (Betrayed, Vale of Tears). Jednako sa doska snaží pôsobiť ako vážne seriózne dielo, tieto veselé pasáže sú proste mimo.
Samotné texty sú ako Kniha Nárekov a Kniha Jóbova, množstvo rozporov mysle človeka v stave opustenosti (= forsaken) v okamihoch smrti, keď si človek dáva svoje myšlienky do poriadku. Nezvyčajné na kresťanskú kapelu je aj zaoberanie sa otázkou samovraždy (Betrayed), ale aj varovný návrat Kristov (The Return).
Pokud křesťané, jenž jsem poznal, zpodobňují pravého Boha na Nebesích, tak to není místo, kde bych chtěl být. Ale pokud jsem zaslepený, prosím otevři mé oči. A pomož mi. (Betrayed)
7,5/10
Drothnian