Safenat Paneach - "IV": ZLOMENOSŤ, ROZCHOD A ANJELI
(Plzeň, indie rock/ bigbít, júl 2023)
ÚVOD
Názov skupiny Safenat Paneach má podľa všetkého dva významy - prvý je "Záchranca sveta". Je to meno, ktoré odkazuje na biblického Jozefa z knihy Genezis, Jakobovho syna, a jeho pôsobenie v starovekom Egypte. V kresťanstve sa tento význam prenáša na Krista a jeho dielo. Druhý význam je "Ten, čo odkrýva skryté tajomstvá" - rovnako ako Jozef a jeho výklady snov, či Ježiš, ktorý ľuďom odkryl Boha.
Môj prvý pocit po vypočutí tohto albumu bol - hlboké texty, veľmi vhodné na uvažovanie aj meditáciu. Nie sú jednoduché, preto do nich človek prenikne až po niekoľkonásobnom vypočutí. Originálnym spôsobom napĺňajú obidva jozefovské rozmery - miestami sa mi zdajú záhadné, akoby v nich bolo nejaké ukryté posolstvo, no vedia byť aj priamočiare podobne ako Jozef pri záchrane Egypta.
Spevák Petr Wagner je osobnosťou, ktorá za sebou zanecháva dosť viditeľnú stopu. Tentoraz kapela prvýkrát použila jeho poéziu a treba povedať, že jej hĺbkou sa vyrovná básnikom, ktorých zhudobnili v minulosti (Jirous, Skácel..). Brat Petr je povolaním duchovný a moderátor, vie poukladať myšlienky na správne miesto, vie nás vtiahnuť do prežívania svojich zápasov a tak nás sprevádza po cestách našej vlastnej duše. Rozhovor s ním sa dá vypočuť na tomto odkaze: https://wave.rozhlas.cz/jezis-doporucil-lidem-aby-sli-na-terapii-rika-farar-petr-wagner-8986533 Poďme sa teda spolu zahĺbiť sa do jeho myšlienok ukrytých v tejto poetickej hudbe.
ROZCHOD
Autor textov povedal v rozhovore toto: "Je to deska rozvodová a rozchodová, je o odchodu našich blízkych na druhou stranu řeky." Je cítiť, že si sám zažil to, o čom píše a spieva - sú tu vyjadrené pocity z ťažkého obdobia pred rozchodom, kedy to vo vzťahu nefunguje a bolí. ("Máme mezi sebou zdi anebo pouta? Jsou naše gesta kletby nebo svátosti?")
Veľká časť je depresívna, každý si robí to svoje a nestará sa o druhých. Takto chápem napríklad piesne "Mesto" a "Nemůžu spát". V mestách žije množstvo ľudí, ktorí hľadajú zmysel bytia, a počas tohto hľadania "ktovie, či ich to nezlomí.." Ale oproti "špine" je tu postavený aj pozitívny obraz slnka a zrelých klasov. Ako pokračujeme v chôdzi po uliciach mesta, vypočujeme si asi najtemnejší text. Stojí v protiklade voči konzumu a luxusu, v ktorom žije dnešná spoločnosť. Vo svojej jednoduchosti táto pieseň ťažkými slovami ("súmrak a tieň") vyjadruje skoro až apokalyptické pocity.
MODLITBY
Ako je tu predstavený Boh? Už v druhej piesni "Oheň" je reč o Niekom, kto sa snaží pomôcť zatiaľ, čo ty si v hlbinách a ničíš vnútorne sám seba ("dovnitř obrácený oheň"). Nie je pomenovaný, ale oslovujeme Ho, prosíme a voláme k Nemu (Rorate - "Starosti od nás odeber").
Všetky zápasy sa dejú s výhľadom na nádej. V strede albumu sú dve modlitby, jedna vlastná, druhá prevzatá od Ivana Magora Jirouse ("Rorate"). V obidvoch vystupujú anjeli. Keď smútok a zlé, čo sa nám stalo, siaha až na všetko drahé, dokonca na istotu vzťahu s Bohom ("..Boží muka.."), znie volanie o pomoc: "Andělé Boží, volám vás..!"
Je zaujímavé, že sú umiestnené v strede albumu. Pripomína mi to hebrejský spôsob písania, aký vidno na niektorých starých žalmoch. Dôležitá myšlienka, ktorú chceme zdôrazniť, sa dá do centra diela a k nej potom smerujú úvahy od začiatku aj od konca.
UMIERANIE
V pesničkách "Eliáš" a "Konec léta" je silná téma odchodu z tohto sveta. Každému príde čas, aby sa rozlúčil so svojimi blízkymi. Eliášov príbeh je pomerne známy ako slávny a nebeský, no v ďalšej piesni je to opačne - sme prirovnaní ku hmyzu, čo krátko žije a rýchlo hynie. (To neznamená, že nás po smrti nečaká niečo krásne - pohľad za obzor je fajn.)
"Maso hvězd" začína rockovo nežne, ale končí hardcorovo a škrekmi. Výstižné, keďže v strede piesne prichádza smrť ako predátor, čo roztrhá posledné krásy, čo ešte zostali, a pritom reve: "Pojďme trhat maso hvězd!"
V závere albumu sme medzi hviezdami a končíme ročným obdobím, v ktorom začína byť teplo a rastú prvé kvety - jar prichádza. Zdanlivo. Vzťah medzi mužom a ženou vyzerá pekne, ale je to už len spomienka na niečo, čo spolu prežili kedysi. Táto rozlúčková pieseň pre ženu, s ktorou sme sa rozišli, je zároveň konečným vyrovnaním sa s realitou. Ako končia posledné slová, čakáme, či ešte niečo bude. Avšak album končí do stratena. Podobné pocity zažívame, keď odíde vlakom niekto, s kým som prežil dobré chvíle. Zostávam pozerať do diaľky, do prázdna..
ZÁVER
Aký je tento album Safenat Paneach? Je autentický, plný túžby, ale zároveň na poslucháča vkladá bremeno životných tragédií. Popri tom však nechýba svetlo a nádej. Všetko je to vyjadrené poeticky, intelektuálne a v symboloch.
Tieto riadky som písal vo veľkej úcte pred poéziou, múdrosťou a hudobnou skúsenosťou členov skupiny. Lebo je to zároveň kvalitne odvedená práca po všetkých stránkach.
Na záver musím povedať, že keď píšem o textoch kapiel, je to vždy osobné a individuálne. Neviem sa povzniesť a pozerať nestranne, stále to robím subjektívne. Takže v tom kľudne môžete vidieť a cítiť niečo iné ako ja. Príjemné počúvanie prajem :-)
Makkabi
https://safenat.bandcamp.com/album/iv